מתמודדות עם עלייה משקל בגיל המעבר

אישה שמחה במשקל תקין

התמודדות עם עודף משקל היא חלק מהיום יום שלי, כמו של נשים רבות ברחבי העולם.
אני יודעת מקרוב כמה זה קשה להתגבר על המחסומים הפיזיים והרגשיים שעומדים בפני נשים שמנסות לרדת במשקל, ובמיוחד כשמתווספים
תסמיני גיל המעבר, כמו:

 • ירידה ברמת האנרגיה, עד למצב שאין כוח לעשות כלום
 • קשיים בשינה ו/או ערנות לפני אור ראשון
 • גלי חום לא נשלטים ומביכים
 • חרדה שמציפה, עד שהלמות הלב נשמעת
 • כאבי ראש, שמגיעים בזמן הכי לא מתאים
 • ירידה בחשק למין, בנוסף ליובש נרתיקי וכאב במגע מיני – הגורמים לריחוק מבן הזוג
 • רעב לא נשלט ואכילה רגשית, כשהדברים לא מסתדרים

עלייה במשקל ושינויים במבנה הגוף (שמתחילים בשנות ה- 40) אולי מוכרים לך אישית או למישהי שאת מכירה, מכיוון שזו תופעה שמטרידה נשים רבות בגיל המעבר, משפיעה לעיתים על הביטחון העצמי או ההערכה העצמית ומעוררת תסכול וחשש, לעיתים יותר מכל תסמין אופייני אחר.
אני שומעת את החשש, מפני עלייה במשקל, גם מנשים שתזונתן מאוזנת ובריאה והן מקפידות על פעילות גופנית סדירה.
רבות חושבות ששמירה על משקל תקין זה עניין של בקרת קלוריות ומשמעת. אבל כל אישה, שעשתה אי פעם דיאטה, יודעת שזה לא נכון ושלמעשה מדובר במיתוס, הגורם לרגשות אשמה וסבל מיותרים. לעלייה במשקל ולקושי לשמור על משקל תקין, סיבות רבות, פיזיולוגיות ורגשיות.

עלייה במשקל בגיל המעבר

מחקרים מראים שנשים עולות בגיל המעבר בממוצע כ- 2 ק"ג, וחלקן אף יותר (במיוחד אלו שכבר נאבקות בעודף משקל). בתקופה זו,  המשקל העודף לא מתחלק על פני הגוף באופן אחיד (כמו שהיינו רגילות עד כה), אלא נוטה להצטבר בעיקר באיזור אמצע הגוף, בבטן. העלייה במשקל והשינויים במבנה הגוף הם לרוב הדרגתיים ונובעים מ:

 • האטה בקצב חילוף החומרים
 • מרכיב גנטי
 • הרגליי חיים – התמודדות עם מתחים, הפחתה בפעילות הגופנית, הרגלי אכילה, שינה לא מספקת, הפסקת עישון ושתייה מופרזת של אלכוהול.
 • שינויים הורמונליים
 • מצבים רפואיים כמו תת פעילות של בלוטת התריס והשפעת תרופות (כמו נוגדי דיכאון)

במחקרים לא נמצא שטיפול הורמונלי גורם לעלייה במשקל.

השלכות עודף המשקל על הבריאות

עלייה במשקל כרוכה בחששות אסתטיות אך היא לא רק קושי בהתאמת בגדים ותסכול (כשאנו מתבוננות במראה). העומס הגופני, הנובע מהשמנת יתר, גורם לעלייה בסיכון להתפתחות מצבים רפואיים ומחלות כמו: החמרה בתסמיני גיל המעבר, סרטן השד, כולסטרול גבוה, מחלות כליה, עמידות לאינסולין והתפתחות סכרת, הפסקת נשימה בשינה ועוד.

הערכת המשקל

ניתן להעריך את המשקל באמצעות מחשבון מדד מסת גוף (BMI – Body Mass Index)  המתייחס לפרופורציה בין הגובה למשקל. בלחיצה כאן תוכלי להכניס את הגובה והמשקל ולדעת מה-BMI שלך.
ערכי ה-BMI נועדו לתת מידע כללי בלבד. נשים מסוימות יכולות להיות בעלות משקל תקין לחלוטין גם אם ערכי ה-BMI שלהן נמצאים בטווח אשר אינו מוגדר כתקין, כמו במקרה של ספורטאיות בעלות מסת שריר גבוהה מאוד.

דרכים לשמירה/ירידה במשקל בגיל המעבר

אם את מתמודדת עם עודף משקל ורוצה להפחיתו – חשוב שתדעי שעודף משקל, גם בגיל המעבר, הוא לא גזירת גורל ושגם את, כמו נשים רבות (את חלקן אני מכירה אישית), תוכלי לרדת במשקל ולשמור על משקל תקין, שישמח אותך.
תוכלי לבחור בין 3 גישות:

 • שינויים באורח החיים
 • רפואה משלימה
 • טיפול תרופתי או ניתוחי

רצוי שתתחילי בגישה הכי טבעית, בה רמת הסיכון נמוכה, עם סבירות נמוכה לתופעות לוואי, ורק אם יהיה צורך תתקדמי משם. זה אומר ששינויים באורח החיים הם המקום הכי טוב להתחיל בו.

שינויים באורח החיים

בעוד רמת הסיכון בגישה זו היא הנמוכה ביותר, היא דורשת הרבה השקעה עצמית. אך ביחד עם זאת, שינויים קלים באורח החיים יכולים לעשות עבורך הבדל ארוך טווח בשליטה על המשקל ובתחושת הרווחה הכללית. שינוי זה כולל:

 • תזונה בריאה ומאוזנת
 • פעילות גופנית מתונה וסדירה
 • שתיית מים מספקת
 • שינה איכותית

חיוני שהתזונה תהיה מזינה, ותכלול את כל אבות המזון. עכשיו זה לא הזמן לדיאטות אופנתיות דלות קלוריות, ולא להוציא קבוצות מזון מרכזיות מהתפריט שלך. שינויים אלו יכולים להפחית את מסת השריר, להאיץ את הירידה בקצב חילוף החומרים ואולי אף להוביל לאובדן עצם.
יש נשים שמסוגלות לעשות את השינוי בעצמן, ללא תמיכה, בעוד שאחרות זקוקות להכוונה, תמיכה וליווי. אם זה מה שנכון לך, תוכלי לבחור תכנית שתתאים לאורח חייך ולנטיית ליבך – פרטנית או קבוצתית, במסגרת קופת חולים או פרטית, בזום או בפגישות פרונטליות ועוד.

גיל המעבר מהווה הזדמנות לבחון את התזונה שלך מחדש ולבצע שינויים שייטיבו עמך בשנים הבאות. במאמר 'תזונה נבונה בגיל המעבר' מפרי עטו של עומרי אריאל, תזונאי מוסמך (וקודם כל הבן שלי), תמצאי את המידע שיסייע לך לעשות התאמות ולשפר את התזונה שלך.

פעילות גופנית אירובית סדירה יכולה לא רק לשמור על משקל תקין בגיל המעבר אלא גם לחזק את הגוף, לשפר את הבריאות באופן כללי ואת בריאות העצם, לשחרר מתחים, לשפר את מצב הרוח ולהקל על תסמינים אחרים שאופייניים לגיל. פעילות כזו יכולה להיות הליכה, רכיבה על אופניים, ריצה, שחייה, ריקוד, תרגול יוגה ועוד.

עצות שימושיות

למרות השינויים הגופניים (המתרחשים באופן טבעי עם הגיל), אורח החיים שבחרנו יכול להטות את המצב לטובת עלייה במשקל או לשמירה על משקל תקין גם בגיל המעבר ולאחריו.

 • בחרי בפעילות גופנית שגורמת לך הנאה, זה יעזור לך להתמיד בה
 • למתחילות – בטוח יותר להתחיל בתרגול קצר ומתון ולעלות בהדרגה את רמת הקושי
 • פעלי למען שיפור השינה שלך 
 • הפחיתי מתחים באמצעות יוגה, מדיטציה, מיינדפולנס, או תרגילי נשימה. זה יסייע לך לאזן את המצב הרגשי, לשפר את מצב הרוח ולהפחית את הדחף לאכילה רגשית
 • הפחיתי את צריכת האלכוהול ואת צריכת המשקאות הקלים הממותקים
 • הרבי בשתית מים
 • ספרי לחברים ולבני המשפחה (כאלו שמפרגנים ואופטימיים) שאת מנסה לרדת במשקל, כדי שיעזרו לך לשמור על המוטיבציה. הכי טוב יהיה לגייס גם אותם לשינוי, זה יהפוך את הכל להרבה יותר מהנה וקל.
 • הצטרפי לקבוצת תמיכה להפחתת משקל באזור מגוריך או בזום, זה מאפשר תמיכה רציפה ובטוחה. אני משתתפת בקבוצה כזו, שמאפשרת לי להגדיר את המטרה שלי וליצור את הדרך האישית שלי להגיע אליה. 'על הדרך' אני נהנית מהנחיה מעצימה, עידוד (שמגביר את המוטיבציה לשינוי) וחברה, הנותנת לי השראה
 • ובעיקר- היי סבלנית עם עצמך, בכל עת ובמיוחד בימים קשים, והוקירי את המאמץ שאת עושה כדי לשמור על הבריאות שלך.

רפואה משלימה

הרפואה המשלימה כוללת גישות רבות לירידה במשקל בגיל המעבר. הבטוחות והיעילות ביותר הן דיקור סיני, רפלקסולוגיה וצמחי מרפא המשרים רוגע, מפחיתים את החשק למתוק ולפחמימות ומגבירים את תחושת השובע.

נשים רבות, השואפות להפחית במשקל, מגלות ששילוב שתי הרמות הראשונות של הטיפול בעלייה במשקל – התאמות באורח החיים ורפואה משלימה – מעניק להן את התוצאות הטובות והמתמשכות ביותר. אולם עבור חלק מהנשים ,ייתכן שיהיה צורך בגישה תרופתית או ניתוחית.

טיפול תרופתי או ניתוחי

התערבויות אלה כרוכות בסיכונים גבוהים יותר ובעלויות גבוהות. עם זאת, הם עשויים להיות נחוצים לנשים שמשקלן מעמיד אותן בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בריאותיים חמורים.

טיפול תרופתי

 • קיימות כיום בישראל 3 תרופות מרשם הניתנות בהתוויה לירידה במשקל ואשר נבדקו והוכחו מחקרית. יש הפועלות במוח על מנגנון הרעב והשובע ויש הפועלות בקיבה, על פירוק השומן מהמזון. הן מחייבות ייעוץ רפואי, בו יותאמו סוג ומינון התרופה (בהתחשב במצב הבריאותי של האישה) וליווי תזונאי/ת.
 • בנוסף, טיפול הורמונלי בתסמיני גיל המעבר (כמו גלי חום, הזעות ליליות, קשיים בשינה ושינויים במצב הרוח), ישפרו את ההרגשה הכללית ויסייע בשמירה על המשקל.

ניתוח לקיצור קיבה

ניתוחים בריאטריים (Bariatric Surgery) הם שם כולל להתערבות כירורגית במערכת העיכול שמטרתה להוביל לירידה במשקל. הם המוצא האחרון לטיפולים בהשמנת יתר קיצונית.
קיימים ניתוחים בריאטריים שונים הנבדלים ביניהם במידת הגבלת נפח הקיבה שהם יוצרים, ובדרך השפעתם על יכולת הספיגה של מערכת העיכול.
הניתוח הוא מקפצה שיכולה לעזור בהפחתת משקל, אבל הוא אינו פתרון קסם. כמו כל ניתוח, צריך להתכונן אליו היטב ולקחת בחשבון זמן להתאוששות ושינוי הרגלי האכילה.
בגלל הסיכונים הכרוכים בניתוח, הוא מבוצע, בדרך כלל, רק בשני מקרים:

 1. כשה- BMI גבוה מ-40
 2. כשה- BMI גבוה מ-35 ומלווה בתחלואה הקשורה להשמנה כמו: סוכרת, יתר לחץ דם,  כולסטרול גבוה, כבד שומני ודום נשימה בשינה.

מאחלת לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך לשמירה על משקל בריא ובריאות טובה
ואם חברה, או מישהי הקרובה לליבך, מתמודדת עם עודף משקל תוכלי להעביר לה את המידע, מקווה שיסייע לה.

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן