הורמונים – כל מה שחשוב שתדעי בגיל המעבר

הורמונים - מפתח למידע בגיל המעבר

נשים רבות בגיל המעבר מתמודדות עם גלי חום, יובש נרתיקי ותסמינים אחרים, פיזיים ורגשיים. כל אישה ייחודית ומגיבה אחרת לחוסר האיזון ההורמונלי שמאפיין את התקופה. יש נשים שחוות תסמינים קלים, שאינם מצריכים טיפול ומשתפרים, לעיתים, בעקבות שינויים באורח החיים. בעיקר תזונה נכונה, טכניקות להפחתת מתחים, פעילות גופנית סדירה והימנעות מעישון. אחרות, חוות תסמינים בעוצמה בינונית עד קשה, הפוגעים בחיי היומיום בבית, בחברה ובסביבת העבודה. יש נשים שמסתייגות מנטילת תרופות ונעזרות ברפואה משלימה או בתוספים ללא מרשם. אחרות בוחרות להיעזר בהורמונים HT- Hormon Therapy.
אני מאמינה שהתסמינים שאנו חוות הם לא גזירת גורל. שכל אישה יכולה למצוא את הטיפול שיפחית משמעותית את עצמת ותדירות התסמינים. ואף ישחרר אותה מהם לחלוטין.
במאמר הזה תמצאי מידע כללי על הטיפול ההורמונלי, למי מתאים, הסוגים השונים ודרכים לנטילה. ידע בסיסי שיסייע לך בקבלת ההחלטה לגבי הטיפול הנכון עבורך.

 על-פי ארגוני הבריאות הבינלאומיים והאגודה הישראלית לגיל המעבר טיפול הורמונלי הוא היעיל ביותר להתמודדות עם תסמיני גיל המעבר, ולו גם השפעה מיטיבה על בריאות העצמות, הלב וכלי הדם, אם ניתן עד 10 שנים ממועד הפסקת הווסת ועד גיל 60.

קיימים סוגים שונים של הורמונים, ואין סוג אחד, מינון או דרך נטילה שמתאימים לכולן. לכן נדרשת התאמה אישית, בהתחשב בחומרת התסמינים ופגיעתם באיכות החיים, בעבר הרפואי של האישה ומשפחתה, דפוס המחזורים, אם יש, התועלת האישית מטיפול הורמונלי ונטיית הלב.

הורמונים

הורמונים הם חומרים שנוצרים ומופרשים באיברים ובבלוטות שונות בגוף; משתחררים למחזור הדם ומגיעים לרקמות הגוף. שם הם מעבירים הוראות "הפעל" כמו: חילוף חומרים (מטבוליזם), ויסות טמפרטורה, עידוד או דיכוי של גדילה, שינה ועוררות, רעב ושובע, התבגרות ומיניות, דיכאון, שמחה ועוד.
השחלות מייצרות הורמוני מין, החיוניים לכל איבר בגוף האישה – אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון.

אסטרוגן

אסטרוגן הוא הורמון המין הנשי, שמיוצר בתקופת הפוריות, בעיקר על-ידי השחלות, עובר במחזור הדם ומשפיע כמעט על כל אברי הגוף. יש לו תפקיד משמעותי בהתבגרות המינית (התפתחות השדיים וסימני מין משניים נוספים), במחזור החודשי ובהריון. הוא משפיע על צפיפות העצם, העור, המוח והבריאות הקוגניטיבית, תפקוד הלב, כלי הדם ועוד. השפעתו הנירחבת על מרבית המערכות בגוף היא הסיבה לכך שנשים בגיל המעבר חוות מגוון רחב של תסמינים.

פרוגסטרון

פרוגסטרון הוא הורמון מין נשי, שמופרש מהגופיף הצהוב (שנשאר בשחלה לאחר יציאת הביצית בשלב הביוץ של המחזור החודשי) ומהשליה (במהלך הריון). יש לו תפקיד חשוב במחזור הווסת ותמיכה בשלבים הראשוניים של הריון. במידה ולא נוצר הריון: רמת הפרוגסטרון יורדת, התעבות רירית הרחם נפסקת ונוצר דימום ווסתי.

טסטוסטרון

אינו נחלתם היחידה של הגברים. גם נשים זקוקות לטסטוסטרון אך ברמות נמוכות משמעותית. אצל נשים הוא הבסיס לדחף המיני, לאורגזמה, אנרגיה וחיוניות. יש לו תפקיד בבניית השרירים, חיזוק העצמות, בריאות המפרקים, תגובה לדלקת, בריאות נפשית, רמת כולסטרול ועוד.

התוויות לטיפול הורמונלי

טיפול הורמונלי בגיל המעבר הוא תרופת מרשם, שאושרה ע"י משרד הבריאות, לטיפול בשני מצבים:

  • הקלה על תסמיני הגיל, הנגרמים כתוצאה מרמות נמוכות של אסטרוגן, ושיפור איכות החיים:
    גלי חום, קשיים בשינה, יובש נרתיקי ועוד.
  • מניעת אוסטאופורוזיס (דלדול העצם) ומניעת שברים.

סוגי ההורמונים בטיפול ההורמונלי

אסטרוגן

המרכיב העיקרי בטיפול ההורמונלי. מספק הקלה למרבית תסמיני הגיל ולו השפעה מיטיבה על בריאות מערכות שונות. נשים המוטרדות רק מיובש נרתיקי תוכלנה להעזר באסטרוגן במינון נמוך מאד המוחדר ישירות לנרתיק.

אסטרוגן בשילוב פרוגסטרון

אסטרוגן הניתן לבדו עלול לגרום לעיבוי של רירית הרחם ובסופו של דבר להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם. כדי למנוע זאת ולהגן על הרירית ינתן טיפול משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון, אלא אם הרחם הוסר, ואז ניתן ליטול אסטרוגן בלבד.

טיפול משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון ניתן בשתי דרכים:
מחזורי – לנשים בפרימנופאוזה, שמוטרדות מתסמיני הגיל, ללא קשר לנוכחות מחזור ווסתי. הטיפול כרוך בנטילת שני ההורמונים, אסטרוגן ופרוגסטרון, בזמנים שונים במהלך החודש.
נשים הנוטלות טיפול הורמונלי מחזורי צריכות לצפות לדימום נרתיקי קבוע בסוף שלב הפרוגסטרון.
מתמשך – ניתן לנשים בפוסט מנופאוזה (שנה ומעלה ללא מחזור ווסתי), מכיל את אותם 2 הורמונים בנטילה בו זמנית, ללא הפסקה.
לנשים הנוטלות טיפול הורמונלי מתמשך לא יהיה דימום כלל.

טסטוסטרון

טיפול בטסטוסטרון נרשם מחוץ להתוויה, לנשים הסובלות מירידה בדחף המיני.

טיבולון

הורמון סינתטי שעובר בגוף תהליך ביוכימי בו נוצרים שלושה חומרים בעלי פעילות אסטרוגנית, פרוגסטוגנית ואנדרוגנית. משמש תחליף לטיפול הורמונאלי משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון.
ניתן לנשים עם רחם, לפחות שנה לאחר המחזור האחרון.
ההשפעות שלו דומות לטיפול הורמונלי משולב, אסטרוגן ופרוגסטרון. ניתן לטיפול בגלי חום, הזעות לילה ולמניעת איבוד עצם. מחקרים דיווחו על שיפור בתפקוד המיני או בחשק המיני עם השימוש בטיבולון במידה רבה יותר מאשר טיפול באסטרוגן בלבד.
התכשיר מיועד אך ורק לנשים שלא יכולות לקבל תכשירים אחרים המיועדים לטיפול בתסמיני גיל המעבר.
ההשפעות ארוכות הטווח של טיבולון על סרטן השד ומחלות לב וכלי דם נותרו בלתי ידועות. לכן לא מומלץ לשימוש נשים עם היסטוריה של סרטן שד, ויש להשתמש בו בזהירות בנשים מעל גיל 60 בגלל הסיכון המוגבר לשבץ מוחי.

מינון האסטרוגן המומלץ בטיפול ההורמונלי

כמו בתרופות אחרות, גם לגבי מינון האסטרוגן, ההמלצה היא להתחיל במינון הנמוך האפקטיבי. התסמינים, לעיתים קרובות, מגיבים טוב למינון נמוך וכך גם ההגנה על צפיפות העצמות והפחתת הסיכון לשברים. אין צורך לקחת יותר מהנחוץ. ההשפעה על התסמינים הדרגתית ולוקח בערך 8 עד 12 שבועות להגיע להשפעה מלאה של הטיפול הורמונלי.
במקרים בהם לא תהיה הקלה משמעותית בתסמינים, לאחר 3 חודשי טיפול, ניתן להעלות את מינון האסטרוגן.
בדיקת רמת ההורמונים בדם לא נחוצה, ולא מסייעת בהתאמת המינון הנדרש.

דרכים עיקריות לנטילת הורמונים

טיפול הורמונלי ניתן ליטול בשתי דרכים עיקריות אשר יותאמו לכל אישה בהתאם לצרכים שלה, לגורמי הסיכון ולהעדפות שלה.

1. סיסטמית (מערכתית)

ניתן בבליעה או דרך העור. ההורמון נספג למחזור הדם ומגיע לאתרי הפעולה. מיועד לטיפול בגלי חום, הזעות ליליות, בתסמינים נרתיקים ולמניעת אוסטאופורוזיס.
הנפוצים הם:

 טבליות לבליעה – חלקן מכילות אסטרוגן בלבד וחלקן שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון, במינונים שונים.
ההורמונים נספגים במעי, לאחר מכן מתפרקים בכבד ומגיעים בהמשך לזרם הדם ולאתרי הפעולה.
דרך זו נוחה לנטילה, קלה להתאמת מינון ולהפסקת טיפול. החיסרון הוא בצורך ליטול טבליה יומיום.

מדבקות להדבקה על העור – האסטרוגן נספג ישירות  מהעור למחזור הדם ומגיע לאתרי הפעולה. במחקרים נמצא שבהשוואה לנטילת הורמונים דרך הפה, דרך נטילה זו מפחיתה את הסיכון לקרישי דם. את המדבקות יש להחליף פעמיים בשבוע. החיסרון – הן עלולות לגרום לגירוי בעור. חשוב לזכור מתי להחליף מדבקה. היא יכולה להיות גלויה לעין ולעיתים ליפול.

ג'ל למריחה על העור – מחדיר אסטרוגן ישירות למחזור הדם. הוא קל לשימוש אך יש להקפיד למרוח את הכמות הנכונה, והוא יכול ללכלך.

2. מקומית

נטילה מקומית של הורמונים, המשתחררים ישירות לאיבר המטרה (לנרתיק או לרחם).

טבליות לנרתיק – אסטרוגן, במינון נמוך מאד, מוחדר ישירות לנרתיק, במטרה להקל על יובש נרתיקי ותסמיני שלפוחית השתן. מינון נמוך זה בד"כ לא מעלה את רמת האסטרוגן בדם.
אינו מיועד להקלה על גלי חום ולא למניעת אוסטאופורוזיס.
בטיפול מקומי בנרתיק אין צורך בתוספת של פרוגסטרון.
הטבליות הגייניות, נוחות לשימוש ולא גורמות להפרשות נרתיקיות.

קרם לנרתיק – מכיל אסטרוגן בלבד. מיועד לטיפול רק ביובש נרתיקי ובתסמיני שלפוחית השתן.
יכול לגרום להפרשה מהנרתיק וללכלך.

התקן תוך רחמי – מסוג מירנה, משחרר פרוגסטרון ישירות לרחם. ניתן כנלווה לטיפול באסטרוגן ומגן על רירית הרחם למשך 5 שנים, גם כשאין צורך באמצעי למניעת הריון. כמו כן ניתן לטיפול בדימומים ווסתיים מוגברים וכאמצעי למניעת הריון.

תופעות לוואי אפשריות

כמו כל טיפול תרופתי, גם הטיפול ההורמונלי יכול לגרום לתופעות לוואי אשר בד"כ משתפרות עם הזמן. לכן, אם תוכלי, רצוי שתתמידי בטיפול לפחות למשך 3 חודשים. אם את חווה תופעות לוואי קשות או שהן נמשכות מעבר ל-3 חודשים דברי עם הרופא/ה המטפל/ת שלך. הפחתת המינון ההורמונלי או שינוי דרך הנטילה מפחיתים, לעיתים קרובות, את תופעות הלוואי.
תופעות הלוואי השכיחות הן: רגישות ו/או הגדלת שדיים, בחילה, דימום לא סדיר או הכתמות דמיות, ותחושת נפיחות.
אם את סובלת מבחילה – נסי ליטול את הטיפול ההורמונלי עם האוכל, זה יכול לעזור.
נשים רבות מאמינות שטיפול הורמונלי יגרום להן לעלות במשקל, אך זה לא הוכח מחקרית. את יכולה לעלות במשקל בגיל המעבר ולאחריו, אך זה קורה לרוב ללא קשר לנטילת הורמונים. פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה יסייעו לך לרדת במשקל.

מניעת הריון

לטיפול הורמונלי בגיל המעבר אין השפעה מגינה מפני הריון. בהתאם לאגודות לגיל המעבר, הישראלית והבינלאומיות, שימוש באמצעי למניעת הריון מומלץ לנשים מתחת לגיל 50 – עד שנתיים לאחר הווסת הספונטנית האחרונה
ולנשים מעל גיל 50 – עד שנה לאחר הווסת הספונטנית האחרונה.

מעקב רפואי בעת נטילת טיפול הורמונלי

הקפידי על מעקב גינקולוגי תחילה לאחר שלושה חודשי טיפול ולאחר מכן אחת לשנה. התמידי לבצע בדיקות שד, בדיקות דם שגרתיות ובהמשך הערכה תקופתית של היתרונות והסיכונים הכרוכים בהמשך הטיפול או הפסקתו.

כדי שתקבלי את ההחלטה הטיפולית הטובה ביותר עבורך חשוב שתיוועצי עם אשת/איש מקצוע, בעלי ניסיון בטיפול בנשים בגיל המעבר. ההחלטה צריכה להיות מבוססת על חומרת התסמינים שאת חווה והשפעתם על איכות חייך, גילך, הזמן שחלף מהמחזור האחרון, ההיסטוריה הרפואית שלך ושל משפחתך, עלות הטיפול והעדפות שלך.
אשמח ללוות אותך בהתלבטויות לגבי הטיפול הנכון עבורך ולסייע לך לעבור בשלום את גיל המעבר.

אם המידע הזה סייע לך להבין יותר מהו טיפול הורמונלי אני מזמינה אותך לקרוא את המאמרים הבאים בנושא, ואם את חושבת שזה יסייע גם לחברות שלך, את מוזמנת להפיץ  גם להן.

 

 

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן