שיטת פלדנקרייז לנשים בגיל המעבר

אסנת ששון

אחרי שנים של תרגול שיטת פלדנקרייז, בקבוצה ובשיעור אישי, אני רוצה לשתף אתכן בתועלת הרבה שהיא מעניקה לי, כמו  לרבים  ולרבות אחרות. ביקשתי ממורתי, אסנת ששון, שתסביר לנו על השיטה, למי היא מתאימה, ומה ההבדל בין שיעור קבוצתי לאישי.

אודות שיטת פלדנקרייז

שיטת פלדנקרייז היא שיטת לימוד המשפרת את היכולת התפקודית, היציבה ואת הרגלי התנועה. עוזרת לשנות דפוסי יציבה ותנועה לא יעילים, הנרכשים במשך השנים, גורמים לחלוקת עומס לא שוויונית במפרקים ובשרירים ולשחיקתם, ועלולים לגרום לכאבים. סיגול הרגלים חדשים שיסייעו לאדם להיפטר מהגבלות תנועה ומכאבים, להזדקף ולהתנועע בחופשיות.

מפתח השיטה

את השיטה פיתח ד"ר משה פלדנקרייז, ישראלי, מהנדס ופיזיקאי, לאחר שנפגע בברכו במשחק כדורגל והחל לחקור דרך טבעית לשיקום.
השיטה משלבת את ההבנה המדעית שלו בחוקי הפיזיקה והמכאניקה של התנועה, עם פעולת מערכת העצבים, ההתנהגות הרגשית והחברתית של האדם ודרך למידתו של התינוק: ניסוי וטעייה.

למי השיטה מתאימה

השיטה, הנלמדת היום בארץ וברחבי העולם, מתאימה לאנשים ולנשים בכל גיל ובכל מצב גופני, המעוניינים לשפר את איכות חייהם, לשכלל את תפקודיהם הפיזיים והמנטאליים, את יציבתם ואת רווחתם הרגשית.

  • לשיפור היציבה, שיווי המשקל והגמישות
  • למניעת כאבי שרירים ומפרקים
  • לשיפור הקואורדינציה וטווחי תנועה באזורים מוגבלים
  • לשיפור במצב הרגשי ולהפגת מתחים
  • לשיקום  לאחר תאונה, ניתוח או מחלה
  • להקלה במצבים של פיברומיאלגיה, קשיי נשימה, קשיי ריכוז
  • לשיפור מיומנויות מקצועיות ומניעת פציעות בתחומי הריקוד, הנגינה, הדרמה והספורט.
  • למניעת שחיקה מפרקית ושרירית הנובעת מעבודה בישיבה או בעמידה ממושכת, כגון מול המחשב או בשירות לקוחות.

השיטה מתאימה מאד לטיפול בנשים בגיל המעבר ומעבר לו בהתמודדות עם התסמינים והשינויים הגופניים והרגשיים האופייניים לגיל.

אופני התרגול

השיעורים נלמדים בשתי דרכים – אישית או קבוצתית – בהתאם למצבה האישי של כל אישה.

שיעור קבוצתי

מודעות באמצעות תנועה – Awareness Through Movement – ATM
תנועות עדינות ללא כוח המתבצעות בהנחיה מילולית של המורה, תוך שהמתרגלת מחדדת את חוש ההבחנה שלה ואת הקשב לתחושותיה. רוב השיעורים מתבצעים בשכיבה על מזרן, ומיעוטם בישיבה או בעמידה.
השיעורים מביאים לשפור התפקוד היומיומי, להשגת יציבה זקופה ואסתטית, גמישות, תנועה הרמונית, נשימה חופשית, ותחושה של קלילות, חיוניות וספונטניות.

שיעור אישי

אינטגרציה תפקודית – Functional Integration
שיעור אישי במהלכו נוגעת המורה בתלמידה בתנועות מדויקות ועדינות המשפיעות ישירות על מערכות העצבים, השרירים והשלד. תנועות אלו מאפשרות שחרור של מקומות נוקשים, שיפור בתיאום התנועה, הפחתת כאב ותחושת שקט ורוגע.

מחוויותיי כמתרגלת

אחרי שנים של חיפוש מסגרת לעבודה עם הגוף הגעתי לאסנת ולשיעור פלדנקרייז. התחברתי מאד לשיעור בקבוצה מכיוון שההנחיה בו היא מילולית בלבד, ואין חיקוי של תנועותיה של המורה. אני קשובה לגופי ולתחושותיי הפנימיות, ותנועותיי נובעות מתיאום מוחלט עם יכולותיי האישיות ברגע זה.
לכן, בסוף השיעור אני חשה שיפור ביחס לתחילתו. אני קמה בתחושה של רוגע ושקט פנימי, גם אם הגעתי עייפה בסוף היום, ואני יוצאת עם תחושת מסוגלות וסיפוק.
בשיעור אישי, יש דיאלוג רגיש ביני לבין אסנת, שחשה את גופי ומתאימה את השיעור אלי, ודיאלוג ביני לבין עצמי. כיוון שהעבודה המיוחדת, ללא מילים, נעשית ישירות על המערכת העצבית, אני קמה ממנה זקופה ובתחושה הרמונית ושלווה.

ולרוצות להעמיק  ברזי השיטה

(לקוח בשינויים והשמטות מספרה של רות אלון חזרה לתנועה טבעית)

בילדותך, המצפן הפנימי שלך לימד אותך ליפול בלי להיפגע ולהמשיך ולכלל את תנועותיך. כשגדלת, הוא לימד אותך לתאם את תנועותיך בהרמוניה ובחן, עד שרצת וקפצת וטיפסת, ואהבת לעשות זאת בקלות ובמרץ, כצורך מובן מאליו של החיים המתפרצים מתוכך.

כעת, עומדות בפניך עוד ועוד התחייבויות המוסיפות על המתח התמידי בשריריך בנוסף למחסור במנוחה, וחיוניותך הולכת ופוחתת. האם איבדת את החן והקלות שבתנועה, את הקצב האישי שלך?
המצפן שיוביל אותך החוצה מהמעגל הזה לא יהיה תרגילים, אלא השבת הרגישות לעצמך. התהליכים של שיטת פלדנקרייז, הנעשים בהקשבה, הם הזדמנות ליצור קשר עם התבונה הפנימית שלך. החיפוש יחדד את רגישותך ויוביל אותך להמשיך ביעילות, בגוף משוכלל הסומך על חושיו. כשחוש זה יהיה ער, כאשר תתפתח יכולתך להבחין בדקויות של איכות התנועה שלך, התפקוד האוטומטי יפנה מקום לסגנון רגיש, המחונן בסגולה לגלות את ההנאה מהחן ומקלות התנועה, ומשיפור איכות החיים.
העבודה על הרחבת הפוטנציאל התנועתי היא חוויה של חידוש נעורים. זהו תהליך המחזיר את האדם לתקופת הילדות המוקדמת, כאשר ההרגלים עדיין לא היו מוגמרים אלא פתוחים לשינויים מתוך חוויית הסקרנות והלמידה. בידי כל אדם הברירה אם להיעצר באמצע הדרך או להגשים את הפוטנציאל התנועתי שלו.

אנשים באים על מנת לטפל בכאב גופני. אולם תוך כדי התהליך הם נוכחים בהשפעותיו המיטיבות על כושר המיקוד והריכוז, שיפור מצב הרוח במצבים של דכדוך, ועל היכולת להתמודד עם האתגרים שמזמנים החיים.

אני מזמינה כל אחת ואחת מכן לחוות את ההנאה מן התהליך.

תוכלי ליצור קשר עם אסנת בטלפון מספר 050-2284840

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן