יובש נרתיקי וכאב במגע מיני בגיל המעבר

יובש נרתיקי בגיל המעבר

נשים רבות בגיל המעבר, וגם אני בתוכן, חשות מבוכה ונמנעות מלדבר על יובש נרתיקי וכאב במגע מיני עם חברות, עם בנות משפחה ואפילו עם אשת/איש מקצוע. ממשיכות לסבול ומונעות מעצמן טיפול, שיפתור את הבעיה בקלות.
אני מקווה שהמידע, שיפורט כאן, יאפשר לך לגשת בביטחון ולשוחח על כך עם הרופא/ה  ו/או האחות המטפלים. וכן, יעודד אותך לעשות את הצעד הראשון לקראת זכייה מחודשת בביטחון בעצמך, בחיי המין, בזוגיות ובאיכות החיים.

יובש נרתיקי, המשפיע על כ- 50% מהנשים בגיל המעבר ולאחריו, נובע מחסר באסטרוגן. לא ניתן לדעת מראש למי מהנשים יהיו תסמינים ומתי הם יתפתחו. אצל חלק מהנשים זה קורה  בסמוך להפסקת הוסת. אצל אחרות רק מספר שנים לאחר הפסקתו. לכן נשים רבות לא מקשרות בין התסמינים בנרתיק ובין גיל המעבר והחסר באסטרוגן.

נשים יכולות לחוות יובש נרתיקי וכאב במגע מיני ו/או בבדיקה גינקולוגית גם לפני גיל המעבר

יובש נרתיקי לפני גיל המעבר מתרחש לעיתים כתוצאה מ:

 1. חוסר תחושה של עוררות מינית, שימוש במוצרים היגייניים, שחיה בבריכות, אבקות כביסה, הצטננות, טיפול תרופתי (כמו חלק מנוגדי אלרגיה) ובעיות רגשיות (כמו דיכאון וסוגיות לא פתורות בזוגיות).
 2. התופעה שכיחה גם במצבים בהם רמת האסטרוגן נמוכה, כמו בזמן הנקה, בעת שימוש בתרופות שסותרות את פעילות האסטרוגן, במצבים של אל-וסת וטיפול במחלת הסרטן.
  בכל מקרה של יובש נרתיקי מתמשך רצוי שתפני לרופא/ת נשים, לאבחון וטיפול.

מבנה הנרתיק לפני גיל המעבר

הנרתיק (Vagina) – בהשפעת ההורמון אסטרוגן המיוצר בשחלות – הוא איבר אלסטי המכיל בלוטות הפרשה מרובות, השומרות על לחות הנרתיק וסיכוכו בעת מגע מיני. רירית הנרתיק מעובה ובעלת קפלים רבים שמאפשרים לו להימתח בעת מגע מיני ובלידה. רמת חומציות נמוכה מ-4.5 משמרת את קיומם של חיידקי הנרתיק התקינים.

מבנה הנרתיק בגיל המעבר ולאחריו

בגיל המעבר ולאחריו, בעקבות ירידה ברמות האסטרוגן, מתרחשים שינויים ברקמת הנרתיק,  המכונים 'אטרופיה נרתיקית' (התנוונות). לאחרונה, בכדי להדגיש את השינויים החלים בעקבות החסר באסטרוגן גם ברצפת האגן ובתפקוד מערכת השתן התחתונה, מכונה התופעה "תסמונת גיל המעבר של איברי המין ומערכת השתן" (Genito-Urinary Syndrome of menopause).
במצב כזה, רירית הנרתיק הופכת דקה, שברירית והפרשת נוזל הסיכה יורדת. פגיעה ברקמות החיבור (קולגן ואלסטין) מביאה לירידה בגמישות הנרתיק. רמת החומציות, שמגנה על הנרתיק באופן טבעי, הופכת לפחות חומצית ואוכלוסיית החיידקים משתנה. כתוצאה מכך זיהומים, שבדרך כלל היו נבלמים על-ידי מערכת החיסון, עשויים להתפתח ולהגיע גם למערכת השתן.

אך לא כל התסמינים הנרתיקים קשורים לחסר באסטרוגן. זיהומים, תגובות אלרגיות ושינויים במצב העור, גם הם יכולים להשפיע על נשים בגיל המעבר. לכן, אם את סובלת מתסמינים עקשניים של יובש, גרד, בערה, צריבה או כאב – חשוב שתיגשי להתייעץ עם רופא/ת נשים.

תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית

התסמינים של אטרופיה נרתיקית באים לידי ביטוי במגוון רחב של תחושות אפשריות. וכן, הם יכולים להשפיע על הדימוי העצמי, על האינטימיות, על חיי המין,  על מערכת היחסים עם בן/בת הזוג ועל החיים באופן כללי. להלן התסמינים הנפוצים הקשורים ליובש בנרתיק.

 • תחושות של יובש, גרד, בערה או עקצוץ בנרתיק
 • אי נוחות וכאב בבדיקה גינקולוגית ובעת מגע מיני. הם יכולים להוביל לפחד ממין ובסופו של דבר להימנעות מכל פעילות מינית.
 • דימום קל לאחר מגע מיני
 • דלקות נרתיקיות
 • תכיפות, דחיפות, כאב וצריבה במתן שתן
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • אי נוחות בעת לבישת מכנסיים

 אטרופיה נרתיקית היא לא מצב מסוכן, אבל ללא טיפול היא יכולה לגרום לסבל ולאי נוחות

בניגוד לתסמינים אחרים, האופייניים לגיל המעבר, כמו גלי חום, שינויים במצב הרוח והפרעות בשינה, אשר עשויים לחלוף עם הזמן, התסמינים הנרתיקים לא משתפרים ואף מחמירים ללא טיפול. לכן, במטרה לשמור על בריאות הנרתיק ודרכי השתן לאורך שנים, חשוב לטפל בהם בסמוך להופעתם, או בכל עת (אף פעם לא מאוחר מדי לעשות זאת).

אפשרויות לטיפול

למרות שאטרופיה נרתיקית יכולה מאד להטריד, הבשורה הטובה היא שקיימים טיפולים יעילים, הורמונליים ולא הורמונליים. תוכלי לשלב ביניהם ולהשיג הקלה אופטימלית בתסמינים.

תכשירי סיכוך על בסיס שומני או מימי

תכשירי סיכוך יכולים, אצל חלק מהנשים, להקל מידית על אי הנוחות והכאב בעת מגע מיני. תכשירים ממיסים במים כמו I D Glide (בטוח לשימוש עם קונדום) או שמן שקדים טהור (לא בשימוש עם קונדום!) ועוד. נסי רק חומרי סיכה באיכות גבוהה, הם זמינים בבתי המרקחת או בתי הטבע, ללא מרשם רופא.
יש למרוח את חומר הסיכוך בפתח הנרתיק ועל הפין לפני המגע המיני.
טרם השימוש, בכדי לשלול רגישות לתכשיר, מרחי מעט ממנו על שורש כף ידך.

תכשירי לחות

מרפדים את דפנות הנרתיק, מספקים לחות לאורך זמן ומונעים את גירוי הרירית הנגרם בשל היובש בנרתיק.
תכשירים כמו ג'ל ואגינלי Gynomunal ,Replens , Vagisan מומלצים לשימוש על בסיס קבוע ללא קשר למגע מיני.

גירוי סקסואלי, אוננות ותרגילי קיגל

יגבירו את זרימת הדם לרקמות הנרתיק, את הסיכה הטבעית ויכולים גם לשפר את בריאות הנרתיק.

תכשירים הורמונליים המכילים אסטרוגן

טיפול באסטרוגן  נמצא כיעיל ביותר בטיפול באטרופיה נרתיקית. ניתן בשתי דרכים:
1. טיפול סיסטמי (בכדורים, מדבקות או ג'ל) המשפיע על כל הגוף והנרתיק. כרוך בסיכון (על כך בפוסט על טיפול הורמונלי)
2. טיפול מקומי לנרתיק, במינון נמוך, פועל על הנרתיק וריצפת האגן וכרוך בספיגה נמוכה ביותר למחזור הדם.
שתי צורות המתן ירפאו אטרופיה נרתיקית.
אסטרוגן משקם את רירית הנרתיק ודרכי השתן התחתונות. משפר משמעותית תסמינים כמו יובש בנרתיק, מונע דלקות חוזרות של הנרתיק ושל שלפוחית השתן. משפר את התפקוד המיני ואת איכות החיים.
הוא נחשב בטוח מבחינת תופעות לוואי וסיכון לסיבוכים. מתאים גם לנשים שאינן מעוניינות, או יכולות מבחינה רפואית, ליטול טיפול הורמונלי סיסטמי (שמשפיע על הגוף כולו). כמו כן מתאים לנשים שנוטלות טיפול הורמונלי סיסטמי ולמרות זאת סובלות מאטרופיה נרתיקית.
למרות שהשיפור בתסמינים מתרחש בדרך כלל לאחר שבועיים ושיפור מלא מושג תוך שלושה חודשי טיפול, התוצאה בהחלט שווה את ההמתנה. בכדי לשמור על השיפור יש צורך בטיפול ארוך טווח, הפסקתו יכולה להביא להישנות התסמינים.
קיימים שני תכשירים המאושרים על-ידי משרד הבריאות לטיפול באטרופיה נרתיקית. התייעצי עם רופא/ת נשים ו/או אחות מלווה לגבי התאמת הטיפול הנכון לך, המינון ותדירות הנטילה.
התכשירים הם:
טבליות Vagifem  כל טבליה מכילה 10 מיקרוגרם אסטרדיול (שייך לקבוצת האסטרוגן), מוחדרת לעומק הנרתיק בעזרת מוליך חד-פעמי. נמכר בבתי-המרקחת ללא מרשם רופא.
קרם Ovestin  מנה אחת מכילה 5.0 מ"ג אסטרוגן המוחדר לעומק הנרתיק, באמצעות מוליך מתאים לפני שנת הלילה. במקרה של יובש בפתח הנרתיק ניתן לשימוש גם במריחה חיצונית. נמכר בבתי במרקחת עם מרשם רופא.

טיפול בלייזר

טכנולוגיה שנכנסה לאחרונה לשימוש בארץ, משקמת את רקמת רירית הנרתיק ומאושרת על-ידי ה- FDA.
מיועדת לטיפול ביובש נרתיקי, בצניחת נרתיק וברפיון נרתיקי.
הטיפול מבוצע באמצעות מכשיר שמזכיר אולטרסאונד נרתיקי המפיץ קרני לייזר מפוצלות (ולא ממוקדות בנקודה אחת). ללא הרדמה, ללא כאב (פרט לתחושת חום באזורים מסוימים) וללא תופעות לוואי משמעותיות.
לא מתאים לנשים הסובלות מזיהום בנרתיק.
מצריך כ- 3 טיפולים, בהפרש  של 4-6 שבועות, וטיפול משמר אחת לשנה. הטיפול לא מוכר על-ידי קופות החולים או ביטוחי בריאות פרטיים (נכון ל – 10.2023).

המלצות נוספות

 • תקשורת פתוחה עם בן/בת הזוג היא המפתח למציאת טיפול ביובש בנרתיק לאורך זמן, תוך כיבוד ומילוי הצרכים של שניכם/שתיכן והימנעות ממתח מיותר.
 • הימנעות מיחסי מין גורמת לנרתיק להיות קצר יותר, צר ופחות אלסטי. לכן, אם יחסי מין הסבו לך הנאה עד כה, חשוב שתמצאי את הדרך להשתחרר מכאב ולהמשיך להיות פעילה מינית. תוכלי לפנות למרפאת מיניות ללימוד טכניקות לחיזוק שרירי ריצפת האגן, מניעת כאב במגע מיני והרחבת הנרתיק.
 • הימנעי משימוש בשטיפות נרתיקיות, סבונים המכילים חומרים אנטי בקטריאליים ובחומרים מבושמים כמו קרם ידיים, קצף ושמן אמבט וסבונים ריחניים.

יובש נרתיקי יכול להיות מצב מביך אך חשוב להתייחס אליו ולטפל בו בזמן. אם תתגברי על המבוכה ותשוחחי על התסמינים שלך, עם האחות ו/או הרופא, התועלת עבורך תהיה מאד משמעותית.
מזמינה אותך לשיחה בארבע עיניים, אישה לאישה, לחשוב ביחד על הקשיים ולמצוא את הפתרונות המתאימים לך.

מהכרות עם נשים בגיל המעבר אין לי ספק שרבות מחברותיך סובלות גם הן מיובש נרתיקי. אם המידע הזה סייע לך להבין את חשיבות הטיפול בתופעה את מוזמנת להפיץ אותו ובכך לסייע להן להימנע מהתסמינים ואף למנוע תחלואה.

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן