יובש נרתיקי בגיל המעבר

יובש נרתיקי בגיל המעבר

האם גם את, כמוני וכמו נשים רבות, חשה מבוכה ונמנעת מלדבר על יובש נרתיקי עם חברותיך, אחיותיך ואפילו עם הרופא/ה המטפל/ת?
אם כן, את לא היחידה שסובלת מהמצב השכיח הזה ולא היחידה שנמנעת מלטפל בו.
המידע בפוסט הזה יסייע לך להבין מהו יובש נרתיקי בגיל המעבר, מה הם התסמינים ואיזה טיפול זמין עבורך. הוא יאפשר לך לגשת בביטחון ולשוחח על כך עם הרופא/ה המטפל/ת ו/או האחות המלווה יעודד אותך לעשות את הצעד הראשון לקראת זכייה מחודשת בביטחון בעצמך, בחיי המין, בזוגיות ובאיכות החיים.

נשים יכולות לחוות יובש נרתיקי וכאב במגע מיני ו/או בבדיקה גינקולוגית גם לפני גיל המעבר

לעיתים זה קורה בגלל חוסר תחושה של עוררות מינית. שימוש במוצרים היגייניים, שחיה בבריכות, אבקות כביסה, טיפול תרופתי (כמו חלק מנוגדי אלרגיה), הצטננות ודיכאון. התופעה שכיחה גם במצבים בהם רמת האסטרוגן נמוכה כמו בזמן הנקה. בעת שימוש בתרופות שסותרות את פעילות האסטרוגן, במצבים של אל-וסת וטיפול במחלת הסרטן.

בנוסף, יובש נרתיקי, כתוצאה מחסר מתמשך באסטרוגן, משפיע על כ- 50% מהנשים בגיל במעבר ולאחריו. אין אפשרות לדעת מראש למי מהנשים יהיו תסמינים ומתי הם יתפתחו. אצל חלק מהנשים זה קורה  בסמוך להפסקת הוסת. אצל אחרות רק מספר שנים לאחר הפסקתו. זו הסיבה לכך שנשים רבות לא מקשרות בין התסמינים בנרתיק לגיל המעבר.

לפני גיל המעבר

הנרתיק (Vagina), בהשפעת הורמון האסטרוגן המיוצר בשחלות, הוא איבר אלסטי המכיל בלוטות הפרשה מרובות השומרות על לחות הנרתיק וסיכוכו בעת מגע מיני. רירית הנרתיק מעובה ובעלת קפלים רבים שמאפשרים לו להימתח בעת מגע מיני ובלידה. רמת חומציות נמוכה מ-4.5 משמרת את קיומם של חיידקי הנרתיק התקינים.

בגיל המעבר ולאחריו

בעקבות ירידה ברמות האסטרוגן מתרחשים שינויים ברקמת הנרתיק, תופעה המכונה 'אטרופיה נרתיקית' (התנוונות). לאחרונה, בכדי להדגיש את השינויים החלים בעקבות החסר באסטרוגן גם ברצפת האגן ובתפקוד מערכת השתן התחתונה, התופעה מכונה "תסמונת גיל המעבר של איברי המין ומערכת השתן " (Genito-Urinary Syndrome of menopause).
במצב כזה רירית הנרתיק הופכת דקה, שברירית והפרשת נוזל הסיכה יורדת. פגיעה ברקמות החיבור (קולגן ואלסטין) מביאה לירידה בגמישות הנרתיק. רמת החומציות, שמגנה על הנרתיק באופן טבעי, הופכת לפחות חומצית ואוכלוסיית החיידקים משתנה. כתוצאה מכך זיהומים שבדרך כלל היו נבלמים על-ידי מערכת החיסון עשויים להתפתח ולהגיע גם למערכת השתן.

אך לא כל התסמינים הנרתיקים קשורים לחסר באסטרוגן. זיהומים, תגובות אלרגיות ושינויים במצב העור, גם הם יכולים להשפיע על נשים באמצע החיים. לכן, אם את סובלת מתסמינים עקשניים של יובש, גרד, בערה, צריבה או כאב, חשוב שתיגשי להתייעץ עם רופא/ת נשים.

תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית
  • תחושות של יובש, גרד, בערה או עקצוץ בנרתיק
  • אי נוחות וכאב בבדיקה גינקולוגית ובעת מגע מיני. הם יכולים להוביל למצב בו יחסי מין כבר לא מהנים או אפילו בלתי אפשריים
  • דלקות נרתיקיות
  • תכיפות, דחיפות, כאב וצריבה במתן שתן
  • דלקות חוזרות בדרכי השתן
  • הימנעות מיחסי מין הגורמת לנרתיק להיות קצר יותר, צר ופחות אלסטי
  • דימום מהנרתיק במצב של אטרופיה חמורה

 אטרופיה נרתיקית היא לא מצב מסוכן, אבל ללא טיפול היא יכולה לגרום לסבל ולאי נוחות

התסמינים יכולים לגרום לשינויים בחשק ובסיפוק המיני. להשפיע על האינטימיות ומערכת היחסים עם בן/בת הזוג. על הדימוי העצמי, מצב הרוח ואיכות החיים.
שלא כמו גלי חום, אשר באופן כללי משתפרים עם הזמן, התסמינים הנרתיקים לא משתפרים ואף מחמירים עם הזמן. לכן, במטרה לשמור על בריאות הנרתיק ודרכי השתן לאורך שנים, חשוב לטפל בהם בסמוך להופעתם, או בכל עת (אף פעם לא מאוחר מידי לעשות זאת).

אפשרויות לטיפול

למרות שאטרופיה נרתיקית יכולה מאד להטריד, הבשורה הטובה היא שקיימים טיפולים יעילים, הורמונליים ולא הורמונליים. תוכלי לשלב ביניהם ולהשיג הקלה אופטימלית בתסמינים.

תכשירי סיכוך על בסיס שומני או מימי
יפחיתו למשך מספר שעות את החיכוך, אי הנוחות והכאב בעת מגע מיני.
תכשירים ממיסים במים כמו I D Glide (בטוח לשימוש עם קונדום) או שמן שקדים טהור (לא בשימוש עם קונדום!) ועוד.
זמינים בבתי המרקחת או בתי הטבע ללא מרשם רופא.
יש למרוח את חומר הסיכוך בפתח הנרתיק ועל הפין לפני המגע המיני.
בכדי לשלול רגישות לתכשיר ממליצה, טרם השימוש, למרוח מעט ממנו על שורש כף היד.

תכשירי לחות
מרפדים את דפנות הנרתיק, מספקים לחות לאורך זמן ומונעים את גירוי הרירית הנגרם בשל היובש בנרתיק.
תכשירים כמו ג'ל ואגינלי Gynomunal ,Replens , Vagisan מומלצים לשימוש על בסיס קבוע ללא קשר למגע מיני.

גירוי סקסואלי
יגביר את זרם הדם וההפרשה הווגינלית ויכול לשפר את בריאות הנרתיק.

תכשירים הורמונליים מקומיים

טיפול באסטרוגן במינון נמוך מקומית לנרתיק. פועל על הנרתיק וריצפת האגן וכמעט לא נספג למחזור הדם. משקם את רירית הנרתיק ודרכי השתן התחתונות. משפר משמעותית תסמינים כמו יובש בנרתיק, מונע דלקות חוזרות של הנרתיק ושל שלפוחית השתן. משפר את התפקוד המיני ואת איכות החיים.
נחשב בטוח מבחינת תופעות לוואי וסיכון לסיבוכים. מתאים גם לנשים שאינן מעוניינות, או יכולות מבחינה רפואית, ליטול טיפול הורמונלי סיסטמי (שמשפיע על הגוף כולו). כמו כן מתאים לנשים שנוטלות טיפול הורמונלי סיסטמי ולמרות זאת סובלות מאטרופיה נרתיקית.
השיפור בתסמינים מתרחש בד"כ לאחר שבועיים ושיפור מלא מושג תוך שלושה חודשי טיפול. בכדי לשמור על השיפור יש צורך בטיפול ארוך טווח, הפסקתו יכולה להביא להישנות התסמינים.
קיימים שני תכשירים המאושרים ע"י משרד הבריאות לטיפול באטרופיה נרתיקית. התייעצי עם רופא/ת נשים ו/או אחות מלווה לגבי התאמת הטיפול הנכון לך, המינון ותדירות הנטילה.
התכשירים הם:
טבליות Vagifem  כל טבליה מכילה 10 מיקרוגרם אסטרדיול (שייך לקבוצת האסטרוגן), מוחדרת לעומק הנרתיק בעזרת מוליך חד-פעמי. נמכר בבתי-המרקחת ללא מרשם רופא.
קרם Ovestin  מנה אחת מכילה 5.0 מ"ג אסטרוגן, מוחדר באמצעות מוליך מתאים לעומק הנרתיק לפני שנת הלילה. בהתאם לצורך ניתן לשימוש גם במריחה חיצונית. נמכר בבתי במרקחת עם מרשם רופא.

טיפול בלייזר

טכנולוגיה שנכנסה לאחרונה לשימוש בארץ, משקמת את רקמת רירית הנרתיק, מאושרת FDA.
לטיפול ביובש נרתיקי, צניחת נרתיק ורפיון נרתיקי.
הטיפול מבוצע באמצעות מכשיר שמזכיר אולטרסאונד נרתיקי המפיץ קרני לייזר מפוצלות (ולא ממוקדות בנקודה אחת).
ללא הרדמה, ללא כאב (פרט לתחושת חום באזורים מסוימים) וללא תופעות לוואי משמעותיות.
לא מתאים לנשים הסובלות מזיהום בנרתיק.
מצריך כ- 3 טיפולים בהפרש  של 4-6 שבועות וטיפול משמר אחת לשנה.
נכון להיום (8.22) הטיפול לא מוכר על-ידי קופות החולים או ביטוחי בריאות פרטיים.

המלצות נוספות
  • הנרתיק יכול להפחית מגודלו, להצטמצם, והשרירים התומכים בו עשויים להיחלש. לכן, אם יחסי מין הסבו לך הנאה עד כה, חשוב שתמשיכי להיות פעילה מינית. תוכלי לפנות למרפאת מיניות ללימוד טכניקות לחיזוק שרירי ריצפת האגן, מניעת כאב במגע מיני והרחבת הנרתיק.
  • הימנעי משימוש בשטיפות נרתיקיות, סבונים המכילים חומרים אנטי בקטריאליים ובחומרים מבושמים כמו קרם ידיים, קצף ושמן אמבט וסבונים ריחניים כאמצעים לטיפול ביובש נרתיקי.

יובש נרתיקי יכול להיות מצב מביך אך חשוב להתייחס אליו ולטפל בו בזמן. אם תתגברי על המבוכה ותשוחחי על התסמינים שלך עם האחות המלווה ו/או הרופא/ה המטפל/ת וגם עם בן הזוג שלך התועלת עבורך תהיה משמעותית מאד.
מזמינה אותך לשיחה בארבע עיניים, אישה לאישה, לחשוב ביחד על הקשיים ולמצוא את הפתרונות המתאימים לך.

מהכרות עם נשים בגיל המעבר אין לי ספק שרבות מחברותיך סובלות גם הן מיובש נרתיקי. אם המידע הזה סייע לך להבין את חשיבות הטיפול בתופעה את מוזמנת להפיץ אותו ובכך לסייע להן להימנע מהתסמינים ואף למנוע תחלואה.

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן