יובש נרתיקי בגיל המעבר

יובש נרתיקי בגיל המעבר

האם גם את, כמוני וכמו נשים רבות, חשה מבוכה ונמנעת מלדבר על יובש נרתיקי עם חברותיך, אחיותיך ואפילו עם הרופא/ה המטפל/ת? אם כן, את לא היחידה שסובלת מהמצב השכיח הזה ולא היחידה שנמנעת מלטפל בו.
המידע בפוסט הזה יסייע לך להבין מהו יובש נרתיקי ב'גיל המעבר', מה הם התסמינים ואיזה טיפול זמין עבורך. הוא יאפשר לך לגשת בביטחון ולשוחח על כך עם הרופא/ה המטפל/ת ו/או האחות המלווה ויעודד אותך לעשות את הצעד הראשון לקראת זכייה מחודשת בביטחון בעצמך, בחיי המין, בזוגיות ובאיכות החיים.

נשים, בתקופות שונות בחיים, יכולות לחוות יובש נרתיקי וכאב במגע מיני ו/או בבדיקה גינקולוגית, אפילו לפני 'גיל המעבר'. לעיתים זה קורה בגלל חוסר תחושה של עוררות מינית, שימוש במוצרים היגייניים, בריכות שחיה, אבקות כביסה, טיפול תרופתי (כמו חלק מנוגדי אלרגיה), הצטננות ודיכאון. התופעה שכיחה גם במצבים בהם רמת האסטרוגן נמוכה כמו בזמן הנקה, בקרב נשים שעברו כריתת רחם ונשים שקיבלו טיפול כימותרפי.
בנוסף למצבים הללו, יובש נרתיקי, הנגרם כתוצאה מחסר מתמשך באסטרוגן, משפיע על יותר ממחצית הנשים ב'גיל במעבר'. זה קורה בדרך כלל מספר שנים לאחר הפסקת הווסת (ולפעמים גם מוקדם יותר) ולכן נשים רבות לא מקשרות בין התסמינים בנרתיק לגיל המעבר.

לפני 'גיל המעבר'

הנרתיק (Vagina) הוא איבר אלסטי המכיל בלוטות הפרשה מרובות השומרות על לחלוחית קבועה והרירית שלו מעובה ובעלת קפלים רבים שמאפשרים לה להימתח בעת מגע מיני ובלידה.

לאחר 'גיל המעבר'

ירידה ברמות האסטרוגן גורמת לתופעה המכונה 'אטרופיה נרתיקית' (התנוונות), בה מתחוללים שינויים ברקמת הנרתיק, ירידה בהפרשת נוזל הסיכה ועליה בחומציות (PH). שינויים אלו גורמים לרירית הנרתיק להיות דקה, יבשה, שברירית, פחות אלסטית וחשופה יותר לזיהומים.
אך לא כל התסמינים הנרתיקים קשורים לחסר באסטרוגן. זיהומים, תגובות אלרגיות ושינויים במצב העור וגם הם יכולים להשפיע על נשים באמצע החיים. לכן, אם את סובלת מתסמינים עקשניים של יובש, גרד, בערה, צריבה או כאב, חשוב שתיגשי להתייעץ עם רופא/ת נשים.

תסמינים אפשריים

במצב של אטרופיה נרתיקית יתכנו תסמינים מטרידים כמו:

  • תחושות של יובש, גרד, בערה או עקצוץ בנרתיק
  • אי נוחות וכאב בבדיקה גינקולוגית ובעת מגע מיני היכולים להוביל למצב בו יחסי המין כבר לא מהנים או אפילו בלתי אפשריים
  • דלקות נרתיקיות (בשל שינוי ברמת החומציות PH הנרתיק ושינוי באיזון החיידקים התקין)
  • תכיפות,דחיפות, כאב וצריבה במתן שתן
  • דלקות חוזרות בדרכי השתן
  • הימנעות מיחסי מין הגורמת לנרתיק להיות קצר יותר, צר ופחות אלסטי

תסמינים אלו יכולים לגרום לשינויים

בחשק ובסיפוק המיני, להשפיע על האינטימיות ומערכת היחסים עם בן/בת זוגך, על הדימוי העצמי, מצב הרוח ואיכות חייך.  שלא כמו גלי חום, אשר באופן כללי משתפרים עם הזמן, התסמינים הנרתיקים לא משתפרים ואף מחמירים עם הזמן. לכן, במטרה לשמור על בריאות הנרתיק ודרכי השתן, חשוב שתטפלי בהם בסמוך להופעתם, אך אף פעם לא מאוחר לטפל בהם.

אפשרויות לטיפול

למרות שאטרופיה נרתיקית יכולה מאד להטריד, הבשורה הטובה היא שקיימים טיפולים יעילים, הורמונליים ולא הורמונליים, אשר תוכלי לשלב ביניהם ולהשיג הקלה אופטימלית בתסמינים.

תכשירים לא הורמונליים

חומרי סיכוך ממיסים במים
תכשירים שיפחיתו את החיכוך ואת אי הנוחות בעת מגע מיני במקרה של יובש נרתיקי, תמצאי אותם בבתי המרקחת ללא מרשם. יש למרוח את חומר הסיכוך בפתח הנרתיק ועל הפין לפני המגע המיני. יעילותם נמשכת מספר שעות.

חומרים מגבירי לחות
מרפדים את דפנות הנרתיק, מספקים לחות לאורך זמן ומונעים את גירוי הרירית הנגרם בשל היובש בנרתיק. תכשירים כמו ג'ל ואגינלי Gynomunal או קרם לחות ואגינלי Vagisan, מומלצים לשימוש על בסיס קבוע ללא קשר למגע מיני.

גירוי סקסואלי
יגביר את זרם הדם וההפרשה הווגינלית ויכול לשפר את בריאות הנרתיק.

תכשירים הורמונליים מקומיים

טיפול הבחירה לנשים הסובלות מאטרופיה נרתיקית הוא טיפול באסטרוגן במינון נמוך, מקומית לנרתיק , הפועל רק על ריצפת האגן וכמעט לא חודר למחזור הדם. טיפול זה משפר באופן מלא תסמינים כמו יובש בנרתיק, מונע דלקות חוזרות של הנרתיק ושל שלפוחית השתן, משפר את התפקוד המיני ואת איכות החיים.
השיפור בתסמינים מתרחש בד"כ לאחר שבועיים ושיפור מלא מושג תוך שלושה חודשי טיפול.                                                  קיימים שני תכשירים המאושרים ע"י משרד הבריאות לטיפול באטרופיה נרתיקית. התייעצי עם רופא/ת נשים ו/או אחות מלווה לגבי התאמת הטיפול הנכון לך, המינון ותדירות המתן הנדרשת.
התכשירים הם:
טבליות Vagifem לשימוש תוך נרתיקי. כל טבליה מכילה 10 מיקרוגרם אסטרדיול (שייך לקבוצת האסטרוגן), מוחדרת לעומק הנרתיק בעזרת מוליך מתאים, לפני שנת הלילה.
קרם Ovestin לשימוש תוך נרתיקי. מנה אחת מכילה 5.0 מ"ג אסטרוגן, מוחדר באמצעות מוליך מתאים לעומק הנרתיק לפני שנת הלילה. בהתאם לצורך ניתן לשימוש גם במריחה חיצונית.

המלצות נוספות
  • הנרתיק יכול להפחית מגודלו, להצטמצם, והשרירים התומכים בו עשויים להיחלש. לכן, אם יחסי מין הסבו לך הנאה עד כה, חשוב שתמשיכי להיות פעילה מינית. תוכלי לפנות למרפאת מיניות ללימוד טכניקות לחיזוק שרירי ריצפת האגן, מניעת כאב במגע מיני והרחבת הנרתיק.
  • הימנעי משימוש בשטיפות נרתיקיות, סבונים המכילים חומרים אנטי בקטריאליים ובחומרים מבושמים כמו קרם ידיים, קצף ושמן אמבט וסבונים ריחניים כאמצעים לטיפול ביובש נרתיקי.

יובש נרתיקי יכול להיות מצב מביך אך חשוב להתייחס אליו ולטפל בו בזמן. אם תתגברי על המבוכה ותשוחחי על התסמינים שלך עם האחות המלווה ו/או הרופא/ה המטפל/ת וגם עם בן הזוג שלך התועלת עבורך תהיה משמעותית מאד .

מהכרות עם נשים בגיל המעבר אין לי ספק שרבות מחברותיך סובלות גם הן מיובש נרתיקי. אם המידע הזה סייע לך להבין את חשיבות הטיפול בתופעה את מוזמנת להפיץ אותו גם להן, חבל שהן לא ידעו שאפשר לטפל בתסמינים הללו ואף למנוע תחלואה.

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן