גיל המעבר – מאחורי הקלעים

Women holding hands

גיל המעבר יוצא אל האור בשנים האחרונות, בשיחות אישיות אישה – לאישה, בתקשורת, במדיה החברתית ובקהילה הרפואית.
אני נרגשת להיות חלק מתנועה עולמית ששמה לעצמה מטרה לקדם את איכות חייהן של נשים בגיל המעבר, בכל ההיבטים – האישי, הרפואי, הזוגי, המשפחתי, התעסוקתי, החברתי ועוד. שינוי משמעותי שישפיע על חייהן של נשים רבות בישראל ובעולם.

בישראל, בכל זמן נתון, יותר ממיליון נשים עוברות דרך גיל המעבר המאתגר

כולן מתמודדות עם שינויים, תסמינים והרבה שאלות ותהיות – מה קורה לגוף ולנפש שלי? אני כבר לא מכירה את עצמי, האם אי פעם אחזור לאיכות החיים שהכרתי עד כה: לשינה הרציפה? לאנרגיות? לשימחת החיים?
איך נכון לטפל בתסמינים? לשמור על הבריאות? מה צופן לי העתיד? מי אני רוצה להיות? איך אני רוצה לחיות בשנים הבאות? ועוד.

החברה הישראלית היא שמרנית בכל הנוגע למוסד המשפחה ולילודה

מונעת משיקולים קיומיים ודמוגרפיים, לצד שורשים מהמסורת היהודית הרואה ב"פרו ורבו" את המצווה החשובה ביותר. ערכים מסורתיים דומים קיימים גם בקרב האוכלוסיה הלא יהודית בישראל ולכן, כשמדובר בבריאות הרבייה של האישה (בסוגיות כמו בריאות המחזור, פוריות, הריון ולידה) נשים זוכות לתמיכה גורפת ע"י המשפחה, הקהילה, עולם העבודה ומערכת הבריאות. אך לא כך בגיל המעבר. כאן, עד לשנתיים האחרונות, היתה שתיקה – שמעבירה מסר מה חשוב ומה פחות חשוב. משאירה אותנו בבורות, בחוסר אונים וללא מענה רפואי הולם.

תוך כדי כתיבת שורות אלו אני חוזרת לתסכול ולאוזלת היד שחשתי כשזיהיתי (כאישה וכאחות אחראית מרפאת נשים במרכז הרפואי רמב"ם) את חוסר העניין של החברה הישראלית והתעלמות מערכת הבריאות מיותר ממליון נשים!.
פגשתי וראיתי את הקשיים, הבלבול, הפחד והתסכול שנשים מבטאות במפגשים אינטימיים.
כך גם את ההתקוממות כשלא נמצא מחליף לרופא, בעל ניסיון רב בתחום, שפרש, כי אין מי שירצה להכנס ל'נעלים הגדולות' של גיל המעבר.

מחליטה לפעול בכל המישורים

נפגשת עם חברת הכנסת עאידא תומא סלימאן, העומדת ברשות הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת. מציגה בפניה תכנית ארצית לשיפור הטיפול והשירות לנשים בגיל המעבר. מתמלאת תיקווה כשהיא מתלהבת ופונה לשר הבריאות.
לאחר מכן, משתהה ומאוכזבת מגישת השר האומרת שכל רופא נשים יכול לטפל בנשים בגיל המעבר ואין צורך להתייחס לקבוצת גיל זו באופן ייחודי. מתעלם לחלוטין מהעובדה שהתחום לא כלול בתכנית ההכשרה בגינקולוגיה. מתעלם מהזמן הקצר, המוקצב לנשים בקופות החולים, לבדיקה גינקולוגית, שיחה וייעוץ רפואי. דקות בודדות שלא מאפשרות התיחסות מעמיקה ומענה לצרכים המורכבים המאפיינים את התקופה הזו בחיים.

עדיין נשארות לבד, במצוקה וללא מענה מקצועי ומהיימן.

ואז – 06:30 רחוב העצמאות בחיפה, הפקק השגרתי בדרך לעבודה ברמב"ם.
בין גז לברקס צדה את עיני כתובת גרפיטי:

"תודה לכל מי שאמר 'לא' – הם הסיבה שעשיתי זאת בעצמי"

(אלברט אינשטיין)

 

ה'אסימון נופל'
נזכרת בפתגם "אם אין אני לי מי לי".

מקבלת החלטה להקים קליניקה מכילה לנשים בגיל המעבר

מקום המושתת על אמונה מקצועית בדרך של הקשבה, ידע מקצועי מהיימן ומעודכן, הדרכה, תמיכה, קשרים מקצועיים ולב רחב. כך נולדה 'איתך בגיל המעבר' ובהמשך גם אתר זה.

מסתבר שזו היתה רק ההתחלה כי את ההמשך כלל לא דמיינתי

זמן קצר לפני פרוץ הקורונה לחיינו, המועצה הלאומית לבריאות האישה שמה לה למטרה לקדם את רפואת גיל המעבר. לצורך כך הוקמה וועדה שעסקה בשלושה תחומים:

  • העלאת מודעות בקרב הנשים ואנשי/נשות רפואה
  • הכשרת צוותים מקצועיים
  • הקמת מרכזים ייעודיים לטיפול בנשים בגיל המעבר.
    התכנסנו, נשות ואנשי רפואה המטפלים בנשים בגיל המעבר, מתחומים שונים: רפואת נשים, פנימית, משפחה, אחיות, תזונה, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית וכן נציגת עמותת 'נשים לגופן'. בדקנו לעומק את הנעשה בארץ, גיבשנו המלצות, שיוגשו למנכ"ל משרד הבריאות, ואנו בהמתנה להוצאתם לפועל.

מאז המצב בשטח משתנה מיום ליום, גיל המעבר הפך לנושא יותר מדובר בכנסים רפואיים, במדיה החברתית ובתקשורת.

במרכז הרפואי רמב"ם בורכנו בדר' אנה פטרוסוב אשר לקחה על עצמה בנחישות, מקצועיות ורגישות את מרפאת גיל המעבר.

במרכז האקדמי ללימודי המשך, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, הוקם קורס ברפואת גיל המעבר לאנשי מקצועות הבריאות. אני בוגרת המחזור הראשון, בו השתתפו כ- 70 אנשי מקצוע. במחזור השלישי סיימו כ- 300 ועוד היד נטויה. ההתעניינות ההולכת וגוברת מעידה על המודעות העולה לחשיבות לימודי גיל המעבר בקרב אנשי מקצועות הבריאות הפוגשים את האישה בצמתים שונים: גינקולוגים, רופאי משפחה, פיזיותרפיסטיות, אחיות, עובדות סוציאליות ועוד. המטרה – שכל אנשי הרפואה יכירו את משמעות הגיל. ידעו את הקשר בין גיל המעבר לבין התסמינים השונים לגיל ויכירו את האפשרויות השונות להקלה וטיפול. יעניקו לנשים מענה מקצועי מהיימן, ובהתאם לצורך – יפנו אותן לאנשי מקצוע נוספים, מומחים בתחומים שונים.

לראשונה באתר משרד הבריאות פורסם דף מידע לנשים בגיל המעבר שהייתי שותפה לכתיבתו. לקריאה לחצי כאן .

ממשיכה לבדוק את הצרכים והקשיים איתם נשים מתמודדות בתקופה זו של החיים. וממשיכה להתעדכן בנעשה בארץ ובעולם, למצוא דרכים יעילות להקלה וטיפול, ולקדם את רפואת הנשים בגיל המעבר.
אשמח לכל רעיון, בקשה והארה

מוזמנות להפגש ולעבור ביחד את אתגרי גיל המעבר
שלכן, נורית

 

 

אשמח לפגוש ולהכיר אותך באחת מתוכניות הדגל שלי
רוצה לשמוע על שיטת העבודה שלי? – לחצי כאן

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן